fbpx

Millal on aeg teostada mootoriõli ja filtri vahetuse?

 

Mootoriõli hoiab tolmu ja mustuse eest, takistab nende ladustamist pinnale ning vähendab metalli kontakti metalliga. Tähtis, et õli saaks vahetatud õigeaegselt ja korralikult.

Kõik sõnad autotootjate poolt, et nende mootorid võivad käia kümneid tuhandeid  kilomeetreid ka õlivahetuse ilma pigem sunnitud samm „ hoida kaubamärki“ konkurentide taustal. Pole võimalik odomeetri läbisõidu järgi määrata õlivahetuse tähtajad, kui reaalsed auto kasutustingimused teadlikud pole. Soovitatav õlivahetamise tähtaeg on alati auto käsiraamatus kirjas. Kuid aga enamikul juhtudes tähtajad sõltuvad kasutatud õli ja kütuse kvaliteedist, auto vanusest ja autoomaniku sõidustiilist. Kui halvem on kulumaterjalide kvaliteet, siis sagedamini on vaja neid vahetada. Selle pärast on õlevahetuse tähtajade järgi peab jälgima automanik ise.

Hooldusvälp lühineb pikaajalise auto kasutamise tõttu järgmistes tingimustes:

  • Linnaliiklus, vähe pikki vahemaid, palju külmkäivitusi, kus mootor ei jõua tihti soojeneda töötemperatuurini.

  • raskete saadetiste vedamine

  • igapäevane maastikusõit

  • niiske kliima, suured aastased temperatuuride erinevused

  • tolmusel teel pidevalt sõitmine.

  • Mitte ventileeritava karterikaitse paigaldamine ja õlijahutuse süsteemi varuosade demonteerimine, mis põhjustab õli ülekuumumise, mille tõttu kaotab mootoriõli oma kaitsvad omadused kiiremini.

Kas on vaja õlivahetusega vahetada ka õlifiltrit?

 

Õlifiltri eesmärk on puhastada mootoriõli, see on nagu „sõel“ milline filtreerib ja kogub mustuse ja metalli osad. Kui õlifilter on ummistunud, siis „mustus“ liigub mootoriõlis ja toob kaasa mootori lõhutamise. Ühel ajal mootoriõli vahetamisega õlifiltri vahetamine on kohustuslik. Õlivahetuse tähtajaks õlifiltrid on 100% ummistunud. . Sellisel juhul õli tuleb filtrit mööda ja mootor kasutab mitte puhastatud õli. Seda suurendab mootori kulumise, kuid aga esipaneel ei anna sellest märku. Sellepärast õlifiltri vahetus on vajadus.

 

Iga omanik otsustab ise millal mootoriõli vahetada, kuid aga tasub meeles pidada, et õigeajaline õlivahetus- see on Teie auto süda ehk mootori tervisekindlus.

© Polvenauto